Ślub i wesele to dla pary młodej bodaj najważniejszy dzień w życiu. Z szacunku dla zawierających małżeństwo goście weselni powinni pojawić się na uroczystości w kościele lub urzędzie, a następnie na przyjęciu, w stylizacjach podkreślających rangę tego wydarzenia – estetycznych, eleganckich i odświętnych. Stroje weselników stanowią bowiem ważny element oprawy zabawy, podobnie jak wystrój sali czy dekoracje stołów.
Marynarka i spodnie – alternatywa dla klasycznego garnituru
Weselna moda dla panów nie stwarza tak wielu możliwości wyboru ubrań, jak ma to miejsce w przypadku kobiet. Jednak również mężczyźni mają do dyspozycji kilka opcji. Najczęściej wybierana to klasyczny dwuczęściowy garnitur z marynarką i spodniami z identycznej tkaniny, w jednolitej stylistyce oraz kolorystyce. Część panów w tym wyjątkowym dniu sięga po bardziej wyszukaną górę – elegancki smoking czy frak. Oba elementy garderoby, choć szykowne, stwarzają ryzyko, że gość weselny będzie wyglądał bardziej formalnie od pana młodego i przyćmi jego osobę, co jest na weselu sytuacją niepożądaną. Z kolei garnitur, prezentując się oficjalnie, nie stwarza zbyt wielu możliwości zaszalenia z trendami modowymi. Doskonałą alternatywę dla niego stanowi marynarka, do której można – pamiętając o weselnym dress codzie – dobrać spodnie nie od kompletu i zbudować interesujący outfit, wystarczająco formalny, a jednocześnie umożliwiający przemycenie różnych trendów modowych.
Nie tylko czerń czy szarości
Marynarka męska na wesele może być utrzymana w klasycznych barwach, a więc eleganckiej czerni, granacie, antracycie, graficie czy innych stonowanych odcieniach szarości. To propozycja dla panów przywiązanych do klasyki, którzy obawiają się poszaleć z kolorami. Natomiast mężczyznom, którym bliska jest awangarda i lubią przełamywać utarte schematy, również w dziedzinie mody, można polecić marynarki w bardziej odważnej kolorystyce. Mogą to być zarówno modele z tkanin gładkich, jak i zdobionych printami. Panowie mogą postawić na przykład na marynarki w kratę, których wzornictwo nada lookowi nieco charakteru retro. Kluczem do zbudowania efektownej stylizacji jest zestawienie marynarki ze spodniami i koszulą, których kolorystyka będzie współtworzyła harmonijną całość, tak aby nie przekroczyć cienkiej granicy modowego eksperymentu. Najbezpieczniej uzupełnić weselny look o spodnie w stonowanych tonacjach kolorystycznych i białą koszulę. Jeśli marynarka jest gładka i w klasycznych barwach, można pokusić się o zestawienie jej z koszulą w paski lub subtelnych odcieniach jasnego błękitu czy różu.
Wełna – najszlachetniejszy materiał na marynarkę weselną
Najszlachetniejszy materiał, z jakiego szyte są eleganckie marynarki męskie na wesele, to naturalna wełna. Walory tej tkaniny sprawiają, że w chłodne dni doskonale zabezpiecza ciało przed wyziębieniem, natomiast w upale nie powoduje przegrzania organizmu. Dużym atutem tekstyliów wełnianych jest ich higroskopijność, czyli zdolność pochłaniania wilgoci. Ma ona niebagatelne znaczenie, kiedy ciało narażone jest na nadmierne wydzielanie potu. Wełna świetnie go odprowadzi, zapewniając każdemu z panów komfort w trakcie uroczystości weselnych. Godne uwagi są także wełniane marynarki z domieszką elastanu, który nadaje tkaninie sprężystości i sprawia, że lepiej układa się na figurze. Producenci szyjący marynarki weselne sięgają także po sztuczny poliester oraz wiskozę.
Z czym zestawić marynarkę na wesele?
Aby marynarka prezentowała się efektownie na sylwetce kluczowy jest przemyślany dobór innych elementów garderoby. Jeśli chodzi o spodnie doskonale sprawdzą się chociażby półformalne chinosy lub klasyczne wizytowe modele z zaprasowanym kantem. Outfit można uzupełnić o kamizelkę, krawat bądź muchę czy ozdobną poszetkę. Szczególną uwagę należy zwrócić na pasek do spodni i buty. Najlepiej, aby były wykonane z naturalnej skóry w klasycznej kolorystyce. Wyśmienicie będą wyglądały ścięte w szpic lakierki. Ale dobrym wyborem mogą być również oksfordy, czy brogsy.