Idealny miodek na prezent dla gości – jak go wyselekcjonować?

Tradycyjne wyroby kulinarne wróciły do łask, a to sprawiło, że w roli prezentów dla gości weselnych coraz częściej zaczęły występować naturalne miody, domowe konfitury i miniaturowe alkohole rzemieślnicze. Akurat spośród wymienionych propozycji miodki zdają się być najbardziej uniwersalne. Tylko jak je wybrać, by zadowolić nimi kilkanaście, kilkadziesiąt, a czasem i więcej niż sto różnych osób?

1. Lipowy, rzepakowy czy gryczany – wybór rodzaju

Pierwszym kryterium wyboru powinien być rodzaj samego miodu. Najpopularniejsze w Polsce są miody lipowy i wielokwiatowy, więc któryś z tych dwóch wariantów zawsze będzie udaną opcją, choć można też pomyśleć o ciut ciekawszych, a wciąż dość neutralnych w smaku miodach rzepakowym oraz akacjowym. Zupełnie inny, a nawet lekko piekący jest miód gryczany, który może pasować do wesel wyprawianych późną zimą, gdyż jest jak gdyby cięższy i intensywniejszy w smaku, a przy tym ma mocny ciemnobrązowy kolor, kojarzący się z chłodniejszymi porami roku.

2. Dopracowanie estetycznego opakowania

Firmy, które wezmą odpowiedzialność, by przygotować dla pary młodej specjalne miodki na wesele, same powinny zaproponować dla nich różne warianty opakowań. Wygląd prezentu ma przecież olbrzymie znaczenie. Warto zdecydować się na jakiś elegancki minimalistyczny słoiczek lub małą buteleczkę, najlepiej w takim stylu, który zgra się ze stylistyką całego wesela i pozostałych dekoracji. Do personalizacji można wykorzystać pierwsze litery swoich imion, datę ślubu lub nawet pseudonimy gości. Drobne gesty uczynią prezent znacznie bardziej wyjątkowym.

3. Dodatek etykiet ze specjalnymi podziękowaniami

Nie zawsze jest to konieczne, ale jeśli wesele jest małe i zaprasza się na nie wyłącznie najbliższych, dosłownie mniej niż pięćdziesiąt osób, warto wysilić się nieco bardziej i dopracować personalizację podarunku za sprawą dodatkowych etykiet. Odręcznie napisane podziękowania, a już zwłaszcza takie podziękowania, które dla każdej osoby napisze się nieco inaczej, starając się nawiązać do niej i jej charakteru lub relacji, kilkukrotnie podwyższą wartość każdego drobiazgu i mogą okazać się dużo ważniejsze od samego miodku.

4. Słodkie zestawy – miody z dodatkowymi elementami

Miodki powinny grać pierwsze skrzypce, ale śmiało można je dopełnić małymi akcesoriami, które pomogą jeszcze lepiej je wykorzystać. Dobrze sprawdzą się urocze ozdobne łyżeczki albo specjalne drewniane nabieraczki, idealnie nadające się do polewania miodem ciast, owsianek i innych gęstych potraw. Do miodków na wesele można też dodać mini paczuszki jakościowych orzechów lub suszonych owoców, jeśli tylko ma się nieco większy budżet na weselne prezenty. 

Podsumowanie

Miodki to podarunki naprawdę udane, bo tak samo atrakcyjne pod względem wizualnym, co tym praktycznym. Można je personalizować, łączyć w zestawy z innymi akcesoriami i pięknie opakowywać. Będą bardzo dobrym symbolem podziękowań i miłym gestem, który pomoże jeszcze przez jakiś czas przypominać sobie o wszystkich przyjemnych chwilach, jakie przeżyło się na weselu wspólnie z innymi bliskimi.