Przysięga małżeńska – słowa, które nie powinny być rzucane na wiatr

Decyzja o małżeństwie to bardzo poważna sprawa. To krok, który zmienia całe nasze dotychczasowe życie i z którego nie można wycofać się ot tak sobie. Dlatego też powinien być podjęty świadomie i bez nacisków z zewnątrz.

Dlaczego ludzie chcą się pobrać?

Powodów jest wiele. Niemniej przeważa ten, że przyszli małżonkowie darzą się wielkim uczuciem i chcą razem iść przez życie. Motywacją do małżeństwa jest też chęć posiadania dzieci, czy potrzeba stabilizacji życiowej. Niestety zdarza się, iż małżeństwa są też zawierane z mniej szlachetnych pobudek. A choćby dla pieniędzy albo dla własnej wygody, by nie być samotnym na stare lata. Jak widać, ile osób- tyle motywacji. Niemniej każda z nich musi stanąć przed ołtarzem i zobowiązać się do tego, co narzuca im przysięga małżeńska.

Czym jest i jak wygląda przysięga małżeńska z punktu widzenia Kościoła?

To ustne zobowiązanie, iż będzie się wiernym i oddanym osobie, którą się kocha. W jej treści znajduje się też przyrzeczenie, że drugą połówkę będzie się wspierać w zdrowiu i w chorobie. I że nie opuści się jej, aż do śmierci. Jak widać, przysięga ślubna to piękny akt miłosny. Szkoda tylko, że w większości par są to puste i nic nieznaczące słowa, które się wypowiada pod wpływem impulsu lub po prostu, bo tak wypada. W przysiędze małżeńskiej jest zawarte praktycznie całe spektrum życia we dwoje. Niestety za złamanie przysięgi małżeńskiej nie grozi żadna kara.

Jak wygląda przysięga małżeńska z perspektywy Pary Młodej

Samo jej meritum zawiera słowa mówiące o wierności, miłości dozgonnej, uczciwości i o tym, że zostanie się przy ukochanym do samego końca. Nawet gdyby był on bardzo smutny i tragiczny. Przysięga małżeńska, choć nie jest umową prawną w dosłownym sensie tego słowa, ma jak najbardziej moc wiążącą. Niemniej karą za jej złamanie nie jest więzienie czy grzywna, a utrata zaufania i rozwód. O tym, by przestrzegać przysięgi małżeńskiej- uczy też Kościół. Niemniej nie zawsze jest to wykonalne. Na przeszkodzie w utrzymaniu małżeństwa stoi na przykład bardzo zaborczy i wybuchowy charakter współmałżonka lub jego liczne zdrady.